czwartek, 22 sierpnia 2024

Zaproszenie do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie.

Witam serdecznie i zapraszam w najbliższą sobotę wieczorem i przez całą niedzielę - 
24 i 25 sierpnia - na spotkania ze mną i z moją książką - "Zwiastunowi z Gór" - do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w malowniczo położonym na Mazurach, nad Jeziorem Święcajty Węgorzewie.
Z radością wracam w piękne, mazurskie strony po ponad trzech miesiącach, kiedy to w ostatnią niedzielę kwietnia byłam ze świadectwem w kościele Księży Salwatorianów pod wezwaniem Dobrego Pasterza.
Cieszy mnie perspektywa powrotu do Węgorzewa i nowych spotkań z miejscowymi wiernymi, a także z osobami wypoczywającymi latem nad jeziorami.
Niezbyt często bywałam w tych stronach - właściwie prawie w ogóle nie znam Mazur 
i Warmii, jest więc dla mnie kolejnym wspaniałym darem od Pana Boga i Świętego Jana Pawła II Wielkiego możliwość pobytu w Krainie Wielkich Jezior.
Z radością myślę o sobotnim wieczorze i o całej niedzieli - dodatkowo jest to dzień poprzedzający Święto Matki Bożej Częstochowskiej wypadające 26 sierpnia - kiedy to pod koniec każdej Eucharystii będę dzielić się świadectwem osobistych spotkań z Ojcem Świętym Janem Pawłem II podczas Pierwszych Rekolekcji Oazowych III-go stopnia mających miejsce w Rzymie i w Castel Gandolfo w sierpniu 1979 roku.
Postaram się przybliżyć przez kilka minut choć część tych wspaniałych przeżyć, które stały się naszym udziałem - ponad stu dwudziestu młodych oazowiczów z całej Polski - opowiedzieć 
o niezatartych wartościach wynikających z każdego słowa i gestu naszego Papieża, o tym, jak wiele dobra i siły nam przekazywał i jaką otaczał nas Miłością prosząc, abyśmy Jego słowa nieśli dalej i dalej do Rodaków w Polsce i poza jej granicami. 
Po Mszach Świętych zapraszam do stolika z książkami - jest to spisane moje świadectwo, "Zwiastunowi z Gór". Będzie możliwość rozmowy, podzielenia się własnymi doświadczeniami, a także - jeśli takie będzie życzenie czytelników - z przyjemnością będę wpisywać dedykacje :))) 
Szczegółowe informacje o miejscu i godzinach spotkań podaję na afiszu.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie :) 
Do zobaczenia w Węgorzewie :)))                                                    Joasia Jurkiewicz
Ojciec Święty Jan Paweł II - Jasna Góra, 19 czerwca 1983 - homilia, fragmenty
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
"Wielki jest Pan i godzien wielkiej chwały
w mieście naszego Boga.
Święta Jego Góra, wspaniałe wzniesienie
radością jest całej Ziemi.
Cośmy słyszeli, to zobaczyliśmy
w mieście Pana Zastępów,
w mieście naszego Boga -
Bóg je umacnia na wieki." (Ps 48 [47] 2-3.9)
Tymi słowami psalmu dzisiejszej Liturgii pragnę nade wszystko oddać chwałę Bogu Jedynemu.
Ku chwale Boga Przedwiecznego - Ojca, i Syna i Ducha Świętego - ku chwale Przenajświętszej Trójcy Kościół w Polsce, pod przewodem swych pasterzy, w sposób uroczysty obchodzi uroczysty jubileusz związany z sześćsetleciem Jasnej Góry.
Sześć wieków na tej Świętej Górze Boga obecna jest Bogarodzica jako Matka i Królowa naszego narodu poprzez swój łaskami słynący Wizerunek.
Oto przybywam w pielgrzymce, żeby oddać chwałę Bogu Przedwiecznemu w tym Narodowym Sanktuarium mej Ojczyzny, w którym Pani Jasnogórska jako Służebnica Pańska sama oddaje Trójcy Przenajświętszej wszelką cześć i chwałę, wszelką miłość i wdzięczność jakiej sama tu doznaje.
Dzięki Bogu za to, że dane mi jest stanąć w progach Jasnogórskiego Sanktuarium, w owym przedziwnym Mieście naszego Boga, gdzie - używając słów naszego poety - "Dość stanąć pod progiem; odetchnąć dosyć, by odetchnąć Bogiem!" (Cyprian Kamil Norwid "Próby")
(...) W Kanie Galilejskiej Maryja mówi do sług weselnego przyjęcia: "Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie." (J 2, 5)
Począwszy od 1382 roku staje Maryja wobec synów i córek tej ziemi - wobec całych pokoleń - i powtarza te same słowa.
Na tej drodze Jasna Góra staje się szczególnym miejscem ewangelizacji. Słowo Dobrej Nowiny uzyskuje tutaj jakąś wyjątkową wyrazistość, a równocześnie zostaje jakby zapośredniczone przez Matkę.
Jasna Góra wniosła w dzieje Kościoła na naszej ziemi i w całe nasze polskie chrześcijaństwo ów rys macierzyński, którego początki wiążą się z wydarzeniem Kany Galilejskiej.
(...) Chrystus obecny wraz ze swoją Matką w polskiej Kanie stawia przed nami, z pokolenia na pokolenie, wielką sprawę wolności.
Wolność jest dana człowiekowi od Boga jako jego miara godności. Jednakże jest mu ona równocześnie zadana. (...) Wolności bowiem może człowiek używać dobrze lub źle.
Może przez nią budować lub niszczyć.
Zawiera się w Jasnogórskiej ewangelizacji wezwanie do dziedzictwa Synów Bożych. Wezwanie do życia w wolności. Do czynienia dobrego użytku z wolności.
Do budowania, a nie do niszczenia.
(...) Jednakże Jasnogórska ewangelizacja wolności ma jeszcze inny wymiar.
Jest to wymiar wolności narodu, wymiar wolnej Ojczyzny, której przywrócona została godność suwerennego państwa.
(...) Podczas poprzedniej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku powiedziałem na Jasnej Górze, że tutaj zawsze byliśmy wolni.
Trudno inaczej wyrazić to, czym stał się Obraz Królowej Polski dla wszystkich Polaków 
w czasie, kiedy ich Ojczyzna została wymazana z mapy Europy jako niepodległe państwo.
Tak. Tu, na Jasnej Górze, gdzie mieszkała Królowa Polski, w jakiś sposób zawsze byliśmy wolni. O Jasną Górę opierała się też nadzieja narodu oraz wytrwałe dążenia do odzyskania niepodległości wyrażane w tych słowach:
"Przed Twe ołtarze zanosim błaganie -
Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!"
Tutaj też nauczyliśmy się tej podstawowej prawdy o wolności narodu:
Naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha - naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza. Tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć!
(...) O, Maryjo, któraś wiedziała w Kanie Galilejskiej, że wina nie mają.
O. Maryjo! Przecież Ty wiesz o wszystkim, co nas boli.
Ty znasz nasze cierpienia, nasze przewinienia i nasze dążenia.
Ty wiesz, co nurtuje serca narodu oddanego Tobie na tysiąclecia w Macierzyńską niewolę Miłości...
Powiedz Synowi! Powiedz Synowi o naszym trudnym "dziś".
Powiedz o naszym trudnym "dziś" temu Chrystusowi, którego przyszliśmy zaprosić w całą naszą przyszłość. Ta przyszłość zaczyna się dziś - i zależy od tego, jakie będzie nasze "dziś". W Kanie Galilejskiej, gdy zabrakło wina, rzekłaś do sług, wskazując na Chrystusa:
"Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie." Wypowiedz te słowa i do nas!
Wypowiadaj je wciąż! Wypowiadaj je niestrudzenie! 
O, Matko Chrystusa, który jest Panem przyszłego wieku!
Ty spraw, abyśmy w tym naszym trudnym "dziś" Twojego Syna słuchali. Żebyśmy Go słuchali dzień po dniu. I uczynek po uczynku. Żebyśmy Go słuchali także wówczas, gdy wypowiada rzeczy trudne i wymagające. Do kogóż pójdziemy?!
On ma słowa życia wiecznego!
(...) O, Matko! O, Matko! Pomóż nam przejść z Ewangelią w sercu poprzez nasze trudne "dziś" w tę przyszłość, w którą zaprosiliśmy Chrystusa.
Pomóż nam przejść poprzez nasze trudne "dziś" w tę przyszłość, w którą zaprosiliśmy Chrystusa - Księcia Pokoju!
I jeszcze raz obejmujemy wzrokiem i sercem nasze Jasnogórskie Sanktuarium.
Wsłuchujemy się w słowa psalmu dzisiejszej Liturgii:
"Obejdźcie dokoła Syjon,
policzcie jego wieże...
By powiedzieć przyszłym pokoleniom,
że Bóg naszym Bogiem na wieki!" (Ps 48[47] 13-15)
Amen!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz