Witam serdecznie wszystkich Czytelników :) i zapraszam w niedzielę, 22 września na spotkania ze mną i z moją książką - "Zwiastunowi z Gór" - do parafii pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Butrymańcach na Wileńszczyźnie :)))
Początki tej miejscowości sięgają pierwszej połowy XV-go wieku, kiedy to książę Witold osiedlił właśnie tutaj Tatarów, zaś w XVIII-tym wieku Butrymańce należały do rodu Tyszkiewiczów.
Z wielką radością wracam na tereny Litwy :) We wrześniu 2023 byłam w Wilnie ze świadectwem Pierwszej Oazy Rzymskiej III-go stopnia i osobistych spotkań ze Świętym Janem Pawłem II - w polskich kościołach Świętego Ducha i u OO.Franciszkanów Konwentualnych.
Teraz kolejnym wielkim darem jest dla mnie możliwość spotkania z mieszkańcami okolicznych miejscowości, w dwóch parafiach należących do Archidiecezji Wileńskiej.
Tak więc w najbliższą niedzielę, pod koniec każdej Eucharystii w kościele Świętego Michała Archanioła w Butrymańcach, podzielę się świadectwem wartości, jakie przekazywał nam całym swoim życiem, każdym słowem i gestem Ojciec Święty Jan Paweł II prowadząc nas niestrudzenie śladami Ewangelii Chrystusa. Opowiem krótko o niezwykłych osobistych spotkaniach, rozmowach, które dane mi było przeżyć podczas Pierwszej Oazy w Rzymie
Po Mszach Świętych zapraszam na spotkanie i rozmowę do stołu z książkami - będzie możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami, a także będę wpisywać dedykacje :)
Szczegółowe informacje podaję na afiszu.
Ojciec Święty Jan Paweł II - Szawle, Wzgórze Krzyży, 7 września 1993 - homilia, fragmenty
Tajemnica wywyższenia Krzyża - centralna tajemnica historii Zbawienia!
Na tym. miejscu, na które przybyliśmy pielgrzymując po ziemi litewskiej, trzeba rozważać tajemnicę Krzyża. Sama nazwa miejsca do tego nas pobudza - Wzgórze Krzyży.
(...) Przychodzimy tu - na Wzgórze Krzyży - aby przypomnieć wszystkich synów i córki waszej ziemi, na których także wydawano wyroki, których skazywano na więzienia, na łagry, na Sybir czy na Kołymę... Na śmierć.
(...) Skazywano niewinnych. Rozpętała się wtedy nad waszą Ojczyzną (lata czterdzieste, pięćdziesiąte XX-go wieku) straszliwa machina totalitarnej przemocy.
Machina systemu, który deptał i poniżał człowieka.
Ci, którzy pozostali przy życiu, którzy przeżyli zgrozę przemocy i śmierci, wiedzieli, że oto odnawia się i dopełnia na ich oczach - pośród ich rodaków i rodzin - to, co dokonało się na Golgocie, gdzie Syn Boży przyjąwszy postać Sługi - jako Człowiek - "uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci." (Flp 2, 7-8)
W ten sposób dramat Krzyża był przeżywany przez wielu waszych rodaków.
Dla nich Chrystus Ukrzyżowany stanowił bezcenne źródło siły ducha w momencie zesłania
i wyroku śmierci.
Krzyż stał się dla całego narodu i dla Kościoła opatrznościowym źródłem błogosławieństwa, znakiem pojednania między ludźmi. Nadał sens i wartość cierpieniom, chorobie, bólowi.
I dziś - jak w przeszłości - krzyż nie przestaje być obecny w życiu człowieka.
(...) Wywyższenie na krzyżu otwarło przed Chrystusem szczególny horyzont.
Horyzont Krzyżowej Ofiary ogarniał nie tylko Jerozolimę, ale cały świat - "Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie." (J 12, 32)
A zatem - to, co po ludzku jest wyniszczeniem śmiertelnym - w horyzoncie Chrystusowej Ofiary jest objawieniem Bożej mocy. Mocy Odkupienia, mocy zbawczej.
(...) I oto synowie i córki waszej ziemi przynosili na to wzgórze krzyże - podobne do tego Krzyża z Golgoty, na którym umarł Odkupiciel. Wyznawali w ten sposób pewność swej wiary, że ci ich bracia i siostry, którzy pomarli - a raczej zostali uśmierceni na różne sposoby -
mają życie wieczne.
Ponad śmiercionośną nienawiścią, jaka rozpętała się również na naszym europejskim kontynencie - jest Miłość. Jest to ta Miłość, jaką Bóg umiłował świat w Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym.
Krzyż jest znakiem tej Miłości. Krzyż jest znakiem życia wiecznego w Bogu.
(...) Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca.
Świat został przez Niego zbawiony. W Nim został wywyższony człowiek - nawet ten najbardziej poniżony i zdeptany.
W Nim wywyższeni są ci Synowi i Córki męczeńskiej Litwy, których pamięć czcicie
na Wzgórzu Krzyży.
Bądź pozdrowiony Krzyżu Chrystusa! Ave Crux!
(...) Człowiek jest słaby, ale ten słaby człowiek może być mocny w Krzyżu Chrystusa.
To jest przesłanie, które kieruję do wszystkich z tego mistycznego miejsca litewskiej historii.
(...) Pragnę wam jeszcze podziękować za to, że przynieśliście również tutaj krzyż Papieża - szczególnie po zamachu w 1981 roku. Dziękuję za to wszystkim moim braciom Litwinom,
a także braciom Polakom żyjącym na Litwie - wszystkim!
Wszystkim bóg zapłać! Niech ten krzyż tu pozostanie.
Niech pozostanie z nim także wasza modlitwa w intencji tego Papieża, który dzisiaj doznał wielkiej łaski nawiedzenia waszego Sanktuarium!
Ojciec Święty Jan Paweł II - Sanktuarium Świętego Michała Archanioła,
Góra Gargano - 24 maja 1987 - fragment
(...) Przybyłem na Gargano, aby uczcić i błagać Świętego Michała Archanioła, ażeby ochraniał i bronił Święty Kościół w momencie, kiedy jest trudno dawać autentyczne świadectwo chrześcijańskie bez kompromisów i przystosowań...
Jest On przedstawiony w Biblii jako Wielki Wojownik przeciwko smokowi, przywódcy demonów. Czytamy w Apokalipsie - "Nastała więc wojna na Niebie."
Ta walka przeciwko demonowi, która cechuje postać Archanioła Michała, jest aktualna również dzisiaj, ponieważ demon wciąż jest żywy i działający w świecie.
Do tej walki wzywa nas postać Świętego Michała Archanioła, któremu Kościół - tak na wschodzie jak i na zachodzie - nigdy nie przestał oddawać specjalnego kultu.
"Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
a Ty - Wodzu Niebieskich Zastępów -
szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz