niedziela, 4 kwietnia 2021

Pan zmartwychwstał i jest z nami! Alleluja! Wielkanoc 2021

 ALLELUJA!  BIJĄ  DZWONY
GŁOSZĄC  W  ŚWIATA  WSZYSTKIE  STRONY,
ŻE  ZMARTWYCHWSTAŁ  PAN!
ALLELUJA,  ALLELUJA,  ALLELUJA!
Ewangelia na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (J 20, 1-9) 
Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc 
i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus miłował i rzekła do nich: "Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono".
Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka.
Nadszedł potem także Szymon Piotr idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.
Niedziela Wielkanocna 6 kwietnia 1980, Rzym, Orędzie Urbi et Orbi, fragmenty -
Ojciec Święty Jan Paweł II
(...) Przybywa Maria Magdalena, przybywają inne niewiasty na miejsce, gdzie w piątek wieczór położono Jezusa. Położono w grobie nowym, w grobie, w którym nikt jeszcze nie leżał - w grobie wykutym w skale.(...) Namaszczenie Chrystusowego umęczonego świętego ciała musiały szlachetne i kochające Go niewiasty odłożyć do innej okazji, do najbliższej, kiedy to wedle religijnego prawa Izraela będzie to możliwe.
(...) Udają się tedy do grobu bardzo rano, czyli o pierwszym świtaniu, zatroskane o to, jak poradzą sobie z kamieniem, który położono u wejścia grobu, a potem jeszcze zapieczętowano. I oto, kiedy przybyły na miejsce, zobaczyły odwalony kamień. Co mówi, o czym świadczy ten odwalony kamień. Ewangelia nie znajduje gotowej ludzkiej odpowiedzi, która by wystarczyła. Nie pojawia się ona na ustach Marii Magdaleny.(...) Ale także Szymon Piotr i ów drugi uczeń, którzy za nią pobiegli na miejsce (...) "nie rozumieli Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych" (J 20, 9)
Ujrzeli tylko i zrozumieli, że nie udało się ludziom przywalić Jezusa z Nazaretu kamieniem grobowym i przypieczętować pieczęcią śmierci.(...)
Kościół wciąż na nowo głosi Zmartwychwstanie Chrystusa. Kościół z radością powtarza ludziom słowa apostołów i niewiast wypowiedziane w ten promienny poranek, gdy śmierć została pokonana. Kościół głosi, że żyje ten, który stał się naszą Paschą. Ten, który umarł na krzyżu, objawia pełnię życia. Niech także ten świat, który dzisiaj, niestety, na różne sposoby zdaje się pragnąć śmierci Boga, usłyszy Orędzie Zmartwychwstania.
Wy wszyscy, którzy głosicie śmierć Boga, którzy szukacie sposobu, by usunąć Boga 
z ludzkiego świata, wstrzymajcie się i pomyślcie, czy śmierć Boga nie niesie w sobie nieuchronnej śmierci człowieka! Chrystus zmartwychwstał, aby człowiek znalazł autentyczne znaczenie istnienia, aby człowiek żył pełnią własnego życia - aby człowiek żył z Boga i w Bogu. Chrystus zmartwychwstał, On jest Kamieniem Węgielnym. Już raz próbowano odrzucić Go i pokonać ze strażą i opieczętowanym kamieniem grobowym.
Ale kamień ten został odwalony. Chrystus zmartwychwstał!
Nie odrzucajcie Go wy, którzy budujecie ludzki świat (...) Którzy budujecie świat kultury 
i cywilizacji, świat ekonomii i polityki, świat nauki i informacji, którzy budujecie świat pokoju... lub wojny? Świat ładu... lub terroru? Nie odrzucajcie Chrystusa! On jest Kamieniem Węgielnym! Niech żaden człowiek Go nie odrzuca, bo każdy jest budowniczym swego losu - budowniczym lub niszczycielem swojego istnienia.
Chrystus zmartwychwstał pierwej, anieżeli Anioł odwalił kamień grobowy. 
Potem objawił się jako Kamień Węgielny, na którym budują się całe dzieje ludzkości 
i dzieje każdego z nas.(...) Zaufajmy mocy Krzyża i Zmartwychwstania, która jest potężniejsza od słabości jakichkolwiek ludzkich podziałów.(...) Chrystus - nasza Pascha - nie przestaje być Pielgrzymem z nami razem na drodze historii, którego spotkać może każdy, gdyż On nie przestaje być Bratem człowieka w każdej epoce i w każdym momencie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz