niedziela, 1 stycznia 2023

Nowy Rok 2023, niedziela 1 stycznia - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Światowy Dzień Pokoju.

Ojciec Święty Jan Paweł II - Watykan, Msza Święta 
w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki - 1 stycznia 1999, homilia - fragmenty
"Chrystus wczoraj i dziś - początek i koniec, Alfa i Omega.
Do Niego należy czas i wieczność.
Jemu chwała i panowanie po wszystkie wieki wieków." (Mszał Rzymski)
(...) Także w dniu Nowego Roku ogłaszamy tę prawdę między 'wczoraj' a 'dzisiaj' - wczoraj, gdyśmy składali dzięki Bogu żegnając stary rok, dzisiaj, gdy witamy rok nowy, który się rozpoczyna. Wielbimy Chrystusa, który - jak mówi Pismo - jest 'wczoraj i dziś ten sam także i na wieki.' (Hbr 13, 8) 
On jest Panem dziejów. Do Niego należą stulecia i tysiąclecia.
(...) Matka Boga i ludzi zachowuje i rozważa w swym sercu wszystkie wielkie i trudne problemy ludzkości. Alma Redemptoris Mater idzie razem z nami i z macierzyńską czułością prowadzi nas ku przyszłości. W ten sposób pomaga ludzkości przekraczać progi kolejnych lat, stuleci, tysiącleci podtrzymując jej nadzieję pokładaną w Tym, który jest Panem dziejów.
(...) Jezus jest Odkupicielem świata, Panem jego dziejów. (...) do Niego należy czas i wieczność. Dlatego ufamy, że przekraczając próg trzeciego tysiąclecia wraz z Chrystusem, przyczynimy się do przemiany świata, który został przez Niego odkupiony.
(...) W Jego Imię rozpoczynamy ten Nowy Rok. Niech Maryja wyjedna nam, byśmy byli Jego wiernymi uczniami, byśmy słowami i czynami oddawali Mu chwałę i cześć przez wszystkie wieki wieków. Ipsi Gloria et imperium per uniwersa aeternitatis saecula. Amen! 
Andrzej Madej OMI - "Co by się stało", Aszchabad, wiosna 2022
Od złorzeczenia i od przekleństw
zachowaj lud swój Panie
aby nienawiść nas nie przemogła i fale gniewu nie zalały
co by się stało z ludem Twym Panie
gdyby ludzie już przestali kochać
i gdyby przestali siebie błogosławić
nie skąp więc teraz nam swojej miłości
aby nas rozpacz nie zabiła
któż by miłował wtedy naszych wrogów
Ojciec Święty Benedykt XVI - Watykan, 25 grudnia 2006 
                                         - Orędzie Urbi et Orbi, fragmenty
"Ziemia ujrzała swego Zbawiciela!" (...) Ta niebiańska wieść wzywa nas do wyzbycia się lęku, zwiastuje bowiem "radość wielką, która będzie udziałem całego narodu." (Łk 2, 10)
Jest to pełna nadziei nowina, która głosi, że ponad dwa tysiące lat temu, tej nocy 
"w mieście Dawida narodził się Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan." (Łk 2, 11)
(...) Czy Zbawiciel jeszcze jednak coś znaczy i jaką ma wartość dla człowieka trzeciego tysiąclecia? Czy jest jeszcze potrzebny Zbawiciel człowiekowi, który nie stawiając sobie granic, wnika w sekrety natury i potrafi odczytać nawet wspaniałe kody ludzkiego genotypu? Czy potrzebuje Zbawiciela człowiek, który wymyślił przekaz interaktywny 
w wirtualnym oceanie internetu i, dzięki współczesnym, zaawansowanym technologiom multimedialnym, przekształcił Ziemię - wielki wspólny dom - w małą globalną wioskę?
Człowiek dwudziestego pierwszego wieku sprawia wrażenie, że jest pewnym siebie i samowystarczalnym panem swojego przeznaczenia, rozentuzjazmowanym twórcą niezaprzeczalnych sukcesów.
(...) Czy można nie słyszeć, że właśnie z głębi tej ludzkości, rozbawionej i zdesperowanej, wznosi się przejmujące wołanie o pomoc?
(...) Dziś, również dziś nasz Zbawiciel przyszedł na świat, bo wie, że Go potrzebujemy. (...) W głębi duszy, którą Biblia nazywa sercem, człowiek zawsze potrzebuje zbawienia. Być może w aktualnej epoce postmodernistycznej jeszcze bardziej potrzebuje Zbawiciela, ponieważ społeczność, w której żyje, stała się bardziej złożona i bardziej szkodliwe niebezpieczeństwa grożą jego integralności osobowej i moralnej.
Któż może obronić go, jeśli nie Ten, który kocha go tak dalece, że ofiarował na Krzyżu swojego Jednorodzonego Syna jako Zbawiciela świata.
Chrystus jest Zbawicielem także współczesnego człowieka. 
Kto w sposób przekonujący sprawi, by przesłanie nadziei rozbrzmiewało w każdym zakątku Ziemi? Kto dołoży starań, aby było uznawane, szanowane i popierane integralne dobro osoby ludzkiej jako warunek pokoju, w poszanowaniu godności ludzkiej każdego mężczyzny i każdej kobiety?
Kto pomoże zrozumieć, że przy dobrej woli, dzięki roztropności i umiarkowaniu, można uniknąć zaostrzenia sporów i, co więcej, znaleźć sprawiedliwe ich rozwiązanie?
(...) Nasz Zbawiciel narodził się dla wszystkich. Powinniśmy głosić Go nie tylko słowami, ale także całym naszym życiem dając światu świadectwo jako wspólnoty zjednoczone 
i otwarte, w których króluje braterstwo i przebaczenie, gościnność i wzajemna służba, prawda, sprawiedliwość i miłość.
(...) Bóg stał się Człowiekiem w Jezusie Chrystusie - narodził się z Maryi Dziewicy i na nowo rodzi się w Kościele. To On przynosi wszystkim miłość Ojca Niebieskiego.
To On jest Zbawicielem świata!
Nie lękajcie się! Otwórzcie serca, przyjmijcie Go, aby Jego królestwo Miłości i Pokoju stało się wspólnym dziedzictwem wszystkich.
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!
Eligiusz Dymowski OFM - "Jeśli nie możesz"
jeśli nie możesz swojego życia
oczyścić w prawdzie
bo słowa się plączą 
od wielości znaczeń
gdy siły słabną
bo wielkie sztormy
porywają żagle i rzucają w morze
i ludzie kłamią
bo każdy chce przeżyć
przynajmniej wtedy
zatrzymaj się i pomyśl
jak wielką jest świętość
by jeszcze jej bronić
w stykaniu się ze światem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz