niedziela, 19 kwietnia 2020

Niedziela Miłosierdzia Bożego - kwiecień 2020 - czas niepokoju, tęsknoty, Wiary, Nadziei, Miłości...

ŚWIĘTY  JAN  PAWEŁ  II  WIELKI 
17 sierpnia 2002 roku - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, 
Kraków-Łagiewniki - homilia, fragmenty
O, niepojęte, niezgłębione Miłosierdzie Boże!
Kto Cię godnie uwielbić i wysławić może -
Największy przymiocie Boga Wszechmocnego - 
Tyś słodka nadzieja dla człowieka grzesznego... (Dzienniczek Świętej Faustyny, 951)
Umiłowani Bracia i Siostry! Powtarzam dzisiaj te proste i szczere słowa Świętej Faustyny, by wraz z nią i z wami wszystkimi wielbić niepojętą i niezgłębioną tajemnicę Bożego Miłosierdzia. Podobnie jak ona chcemy wyznać, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei jak Miłosierdzie Boga. Pragniemy z wiarą powtarzać - Jezu, ufam Tobie! To wyznanie, w którym wyraża się ufność we wszechmocną miłość Boga, jest szczególnie potrzebne w naszych czasach, w których człowiek doznaje zagubienia w obliczu wielorakich przejawów zła. Trzeba, aby wołanie o Boże Miłosierdzie płynęło z głębi ludzkich serc pełnych cierpienia, niepokoju, zwątpienia, poszukujących niezawodnego źródła nadziei.(...) Pragniemy oczyma duszy wpatrywać się w oczy Miłosiernego Jezusa, aby w głębi Jego spojrzenia znaleźć odbicie własnego życia oraz światło Łaski, którą już po wielekroć otrzymaliśmy i którą Bóg zachowuje dla nas na każdy dzień i na dzień ostateczny.
"Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego a Pana naszego, Jezusa Chrystusa, za grzechy nasze i świata całego - dla Jego Bolesnej Męki miej Miłosierdzie dla nas i świata całego..." 
Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego Miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach, z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o Miłosierdzie! Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba miłosiernej Miłości Boga, w której świetle osłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba Miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku Prawdy. Dlatego dziś w tym Sanktuarium chcę dokonać uroczystego Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie Faustyny dotarło do wszystkich mieszkańców Ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd "ma wyjść Iskra, która przygotowuje świat na ostateczne Jego przyjście.(Dzienniczek Świętej Faustyny, 1732)
Trzeba tę Iskrę Bożej Łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu Ogień Miłosierdzia! 
W Miłosierdziu Boga świat znajdzie Pokój, a człowiek szczęście! (...) Bądźcie świadkami Miłosierdzia!
Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją Miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym Pocieszycielu -
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom Ziemi
doświadczyć Twojego Miłosierdzia,
aby w Tobie, Trójjedyny Boże, 
zawsze odnajdowali światło nadziei. 
Ojcze Przedwieczny,
dla bolesnej Męki i Zmartwychwstania Twego Syna
miej Miłosierdzie dla nas i całego świata!
Amen.
30 kwietnia 2000 roku - Rzym, kanonizacja Świętej Siostry Faustyny - homilia, fragmenty
Poprzez serce Chrystusa ukrzyżowanego Boże Miłosierdzie dociera do ludzi - "Powiedz, córko moja, że jestem Miłością i Miłosierdziem samym (Dzienniczek Świętej Faustyny 1074) - zażąda Jezus od Siostry Faustyny. To Miłosierdzie Chrystus rozlewa na całą ludzkość przez zesłanie Ducha, który w Trójcy Świętej jest Osobą - Miłością.(...) Jezus powiedział do Siostry Faustyny - "Nie znajdzie ludzkość uspokojenia dokąd nie zwróci się z ufnością do Miłosierdzia mojego (Dzienniczek, 300) (...) Co przyniosą nam nadchodzące lata? Jaka będzie przyszłość człowieka na Ziemi? Nie jest nam dane to wiedzieć. Jest jednak pewne, że obok kolejnych sukcesów nie zabraknie, niestety, także doświadczeń bolesnych. Ale światło Bożego Miłosierdzia, które Bóg zechciał niejako powierzyć światu na nowo poprzez charyzmat Siostry Faustyny, będzie rozjaśniało ludzkie drogi w trzecim tysiącleciu. (...) Trzeba, aby ludzkość pozwoliła się ogarnąć i przeniknąć Duchowi Świętemu, którego daje jej Zmartwychwstały Chrystus. (...) Chrystusowe Orędzie Miłosierdzia nieustannie dociera do nas w geście Jego rąk wyciągniętych ku cierpiącemu człowiekowi. Takiego właśnie widziała Go i takiego ogłosiła ludziom wszystkich kontynentów Siostra Faustyna (...) Jakże wielu sercom przyniosło otuchę wezwanie - "Jezu, ufam Tobie!", które podpowiedziała nam Opatrzność za pośrednictwem Siostry Faustyny! Ten prosty akt zawierzenia Jezusowi przebija najgęstsze chmury i sprawia, że promień światła przenika do życia każdego człowieka - "Jezu, ufam Tobie!".(...) 
Ty zaś, Faustyno, darze Boga dla naszej epoki, darze polskiej ziemi dla całego Kościoła, wyjednaj nam, abyśmy mogli pojąć głębię Bożego Miłosierdzia. Pomóż nam, abyśmy osobiście doświadczyli i świadczyli o Nim braciom. Twoje orędzie Światłości i Nadziei niech się rozprzestrzenia na całym świecie, niech przynagla grzeszników do nawrócenia, niech uśmierza spory i nienawiści, niech uzdalnia ludzi i narody do czynnego okazywania braterstwa. My dzisiaj, wpatrując się razem z tobą w Oblicze Zmartwychwstałego Chrystusa powtarzamy twoją modlitwę ufnego zawierzenia i mówimy z niezłomną nadzieją - "Jezu, ufam Tobie!"
30 listopada 1980 roku, Rzym - Encyklika "Dives in Misericordia" - fragmenty
Wołajmy o Miłosierdzie Boga samego dla współczesnego pokolenia! Niech Kościół, który na podobieństwo Maryi stara się być również matką ludzi w Bogu, wypowie w tej modlitwie całą macierzyńską troskę, a zarazem tę ufną miłość, z której rodzi się najgorętsza potrzeba modlitwy. Wołamy przecież kierując się tą wiarą, nadzieją i miłością, którą Chrystus zaszczepił w naszych sercach. Jest to równocześnie miłość do Boga, którego człowiek współczesny nieraz tak bardzo oddalił od siebie, uczynił sobie obcym głosząc na różne sposoby, że jest mu 'niepotrzebny'. Jest to więc miłość do Boga, którego obrazę - odepchnięcie przez człowieka współczesnego czujemy głęboko, gotowi wołać wraz z Chrystusem na krzyżu: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią!" (Łk. 23, 34) (...)
W Imię Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, w duchu Jego mesjańskiego posłannictwa, które trwa w dziejach ludzkości, podnosimy nasz głos i błagamy, aby raz jeszcze na tym etapie dziejów objawiła się owa Miłość, która jest w Ojcu, aby za sprawą Syna i Ducha Świętego okazała się obecna w naszym współczesnym świecie i potężniejsza niż zło, potężniejsza niż grzech i śmierć. Błagamy za pośrednictwem tej, która nie przestaje głosić Miłosierdzia z pokolenia na pokolenie, a także tych wszystkich, na których wypełniły się już do końca słowa Kazania na Górze - "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią."(Mt. 5, 7) 
18 sierpnia 2002 roku, Krakowskie Błonia - "Bóg bogaty w Miłosierdzie", homilia - fragment
Bracia i Siostry - dziś powtarzam to wezwanie - otwórzcie się na największy dar Boga, na Jego Miłość, która prze Krzyż Chrystusa objawia się światu jako Miłość Miłosierna. Dzisiaj, już w innych czasach, na progu nowego wieku i tysiąclecia, nadal "bądźcie gotowi świadczyć sprawie człowieka." Dziś z całą mocą proszę wszystkich synów i córki Kościoła, a także wszystkich ludzi dobrej woli, aby sprawa człowieka nie była nigdy, przenigdy odłączona od Miłości Boga! Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać Miłosiernej Miłości Boga! Niech w Jej blasku i cieple ocala swoje człowieczeństwo!
"Blask Miłosierdzia" - Eligiusz Dymowski OFM
Kiedy siadam zmęczony
po dniu potarganym i nienasyconym
zapalam wtedy
świecę
i zapatrzony w płomień
zamyślam się nad Tobą
abyś wygładził mój
niepokój

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz