Piłat powiedział do Jezusa: "Czy Ty jesteś Królem żydowskim?"
Jezus odpowiedział: "Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?"
Piłat odparł: "Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?"
Odpowiedział Jezus: "Królestwo Moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było
z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd."
Piłat zatem powiedział do Niego: "A więc jesteś Królem?"
Odpowiedział Jezus: "Tak, jestem Królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu."
Witam wszystkich czytelników i zapraszam serdecznie w ostatnią sobotę i niedzielę miesiąca, 23 i 24 listopada - jest to Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata - na spotkania ze mną i z moją książką, "Zwiastunowi z Gór", na Podkarpacie, do Jarosławia.
Pod koniec każdej Eucharystii w sobotę wieczorem i przez całą niedzielę w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski będę dzielić się świadectwem Osobistych spotkań z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, które miały miejsce w Castel Gandolfo i w Rzymie podczas Rekolekcji Oazowych III-go stopnia w sierpniu 1979 roku.
To była Pierwsza Oaza w Wiecznym Mieście - pomysłodawcą i Gospodarzem, a także
w pewnym sensie Uczestnikiem tych niezwykłych Rekolekcji był nasz umiłowany Ojciec Święty. Po kilku latach okazało się, że owocem tamtych naszych cudownych, niesamowitych spotkań dużej grupy młodzieży oazowej i kilkunastu małżeństw tworzących Oazę Rodzin stały się Światowe Dni Młodzieży. Oaza stała się niejako precedensem do międzynarodowych spotkań Ojca Świętego z młodzieżą całego świata - na nasz Dzień Wspólnoty Oazy Rzymskiej Jan Paweł II zaprosił do Ogrodów Castel Gandolfo grupę młodzieży włoskiej ze wspólnot katolickich Focolari i Comunione e Liberazione oraz pielgrzymujących wówczas po Włoszech młodych Filipińczyków i Słowaków.
Postaram przybliżyć tamten cudowny czas - opowiem krótko o wartościach, jakie czerpaliśmy z osobistego przebywania w pobliżu Świętego Jana Pawła Wielkiego, o tym jak bardzo ważne i aktualne jest wszystko, co przekazywał nam Ojciec Święty... Każdy gest, każde słowo...
Po Mszach Świętych zapraszam wszystkich zainteresowanych moim świadectwem do stolika z książkami, przy którym z radością spotkam się i porozmawiam, odpowiem na pytania.
Będę także wpisywać dedykacje. Szczegóły podaję na afiszu.
Ojciec Święty Jan Paweł II - Watykan, Bazylika Świętego Piotra,
21 listopada 1999 - homilia, fragmenty
"Zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały." (Mt 25, 31)
(...) Królowanie Jezusa Chrystusa jest w oczach świata paradoksem - jest to tryumf Miłości, który dokonuje się w tajemnicy wcielenia, męki, śmierci i Zmartwychwstania Syna Bożego.
To zbawcze królowanie objawia się w pełni w Ofierze Krzyża, w tym najwyższym Akcie Miłosierdzia, w którym dokonuje się zbawienie świata i zarazem sąd nad nim.
Każdy chrześcijanin uczestniczy w królowaniu Chrystusa. Otrzymana na Chrzcie łaska jest zarazem wewnętrznym bodźcem, który każe mu czynić ze swojego życia bezinteresowny
(...) "Trzeba, ażeby Chrystus królował." - te słowa Świętego Pawła usłyszeliśmy dziś
w drugim czytaniu. Królowanie Chrystusa trzeba urzeczywistniać już tu, na Ziemi, przez służbę bliźniemu, walkę ze złem, cierpieniem i ludzką nędzą - aż do ostatecznego pokonania śmierci.
(...) Niech nas wspomaga i zawsze ochrania Maryja, Królowa Wszystkich Świętych, którą dziś właśnie kontemplujemy w Tajemnicy Ofiarowania w Świątyni.
Ojciec Święty Jan Paweł II - Watykan, Bazylika Świętego Piotra,
26 listopada 2000 - homilia, fragmenty
"Odpowiedział Jezus: Tak, jestem Królem." (J 18, 37)
Tak odpowiedział Jezus Piłatowi w dramatycznej rozmowie, którą dzisiaj - w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - usłyszeliśmy ponownie w czytaniu z Ewangelii.
(...) Tak, o Chryste, Ty jesteś Królem! Twoje królowanie objawia się paradoksalnie na Krzyżu, przez posłuszeństwo zamysłowi Ojca, który - jak pisze apostoł Paweł - "uwolnił nas spod władzy ciemności i przeniósł do królestwa swego umiłowanego Syna, w którym mamy odkupienie - odpuszczenie grzechów." (Kol 1, 13-14)
Pierworodny z tych, którzy zmartwychwstają. Ty, Jezu, jesteś Królem nowej ludzkości, której została przywrócona pierwotna godność.
Jesteś Królem! Twoje Królestwo nie jest jednak z tego świata - nie jest owocem zbrojnych podbojów, panowania politycznego, ekspansji ekonomicznej ani dominacji kulturowej.
Twoje Królestwo jest Królestwem prawdy i życia, świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości
i pokoju, które objawi się w pełni na końcu czasów, kiedy Bóg będzie wszystkim we wszystkich. Przyjdź Królestwo Twoje!
(...) Być chrześcijaninem nigdy nie było łatwo i nie jest też dzisiaj. Aby naśladować Chrystusa, trzeba odważnie dokonywać radykalnych wyborów i często iść pod prąd.
(...) Drodzy Bracia i Siostry - jako świadkowie Chrystusa jesteście w szczególny sposób powołani, aby nieść światło Ewangelii tam, gdzie skupia się życie społeczeństwa.
Jesteście powołani, aby być prorokami chrześcijańskiej nadziei i apostołami Tego, Który Jest
(...) Czekają was zadania i cele, które na pozór przerastają ludzkie siły. Nie zniechęcajcie się! "Ten, który zapoczątkował w was dobre dzieło, dokończy go do dnia Chrystusa Jezusa."
(Flp 1, 6) Wpatrujcie się zawsze w Chrystusa! Uczyńcie Go Sercem świata!
Ty zaś, Maryjo, Matko Odkupiciela, Jego pierwsza i doskonała Uczennico - pomagaj nam być Jego świadkami w nowym tysiącleciu.
Spraw, aby Twój Syn - Król Wszechświata i dziejów królował w naszym życiu, w naszych wspólnotach i w całym świecie!
Chwała i uwielbienie Tobie, o Chryste! Przez swój Krzyż odkupiłeś świat.
Na początku nowego tysiąclecia Tobie zawierzamy nasz trud w służbie tego świata, który Ty miłujesz i który my także kochamy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz