sobota, 13 kwietnia 2024

Zaproszenie do parafii Wszystkich Świętych w Giecznie - 1058 Rocznica Chrztu Polski.

Witam serdecznie i zapraszam 14 kwietnia - w trzecią Niedzielę Wielkanocną, jednocześnie 
w 1058 Rocznicę Chrztu Polski do zabytkowego kościoła z początku XVIII wieku pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Giecznie położonym blisko Łodzi, w powiecie zgierskim - na spotkania ze mną i z moją książką-świadectwem, "Zwiastunowi z Gór".
Pod koniec każdej Eucharystii będę dzielić się świadectwem moich osobistych spotkań 
z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, które miały miejsce w Rzymie i w Castel Gandolfo 
w sierpniu 1979 roku, kiedy to miałam szczęście uczestniczyć w Pierwszych Rzymskich Rekolekcjach Oazowych III-go stopnia. 
To Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła - późniejszy Papież z Polski - wspólnie z założycielem 
i głównym Moderatorem Ruchu Światło-Życie, Sługą Bożym Księdzem Franciszkiem Blachnickim, był Pomysłodawcą i najważniejszym Gospodarzem tej najpiękniejszej, bogatej w niewyobrażalne wartości Oazy mojego życia. Z radością opowiem w najbliższą niedzielę parafianom w Giecznie o tych ponadczasowych wartościach wynikających ze spotkań 
i z każdego słowa, gestu umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II.
Po Mszach Świętych zapraszam wszystkich zainteresowanych świadectwem do stołu 
z książkami. Będę wpisywać dedykacje, z przyjemnością porozmawiam, wysłucham, odpowiem na pytania. Szczegółowe informacje podaję na afiszu.
Wszystkich gorąco pozdrawiam :)))                                          Joasia Jurkiewicz
Ojciec Święty Jan Paweł II - Gniezno, Wzgórze Lecha, 
                                                 3 czerwca 1979 - homilia, fragmenty
(...) Pozdrawiam Polskę ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat!
Pozdrawiam Polskę wprowadzoną w tajemnice życia Bożego przez Sakramenty Chrztu i Bierzmowania.
Pozdrawiam Kościół na ziemiach moich praojców w jego wspólnocie i w jedności hierarchicznej z następcą Świętego Piotra!
Pozdrawiam Kościół w Polsce, który od początku prowadzą święci biskupi i męczennicy - Wojciech i Stanisław - zjednoczeni u boku Królowej Polski, Jasnogórskiej Pani!
(...) Grody zaś, z którymi związały się początki wiary Polan, naszych praojców, to Poznań - gdzie od najdawniejszych czasów, bo już dwa lata po Chrzcie Mieszka, osiadł biskup oraz Gniezno - gdzie w roku tysięcznym dokonał się wielki Akt o charakterze kościelno-państwowym. Oto przy relikwiach Świętego Wojciecha spotkali się wysłannicy papieża Sylwestra II z Rzymu z cesarzem rzymskim, Ottonem III i pierwszym królem polskim (wówczas jeszcze tylko księciem), Bolesławem Chrobrym - synem i następcą Mieszka I - ustanawiając pierwszą polską metropolię, a przez to samo kładąc podwaliny ładu hierarchicznego dla całych dziejów Ojczyzny.
W ramach tej metropolii znalazły się w roku tysięcznym Kraków, Wrocław i Kołobrzeg jako biskupstwa zespolone jedną organizacją kościelną.
Ilekroć znajdujemy się tutaj, na tym miejscu musimy widzieć na nowo otwarty Wieczernik Zielonych Świąt. I musimy słyszeć mowę praojców, w której zaczęły być przepowiadane wielkie dzieła Boże.
Tutaj też Kościół w Polsce w roku 1966 rozpoczął swoje dziękczynne "Te Deum" na tysiąclecie Chrztu, w którym miałem szczęście brać udział jako ówczesny metropolita krakowski.
Pozwólcie, że dzisiaj - jako pierwszy, z niezbadanych wyroków Bożej Opatrzności, Papież 
z rodu Polaków - wyśpiewam raz jeszcze z wami to milenijne "Te Deum". 
Niezbadane i przedziwne są wyroki Boże - kreślą drogi prowadzące od Sylwestra II do Jana Pawła II na tym miejscu.
(...) Kiedy pierwszy historyczny władca Polski zamierzył wprowadzić do Polski chrześcijaństwo i związać się ze Stolicą Świętego Piotra, zwrócił się przede wszystkim do pobratymców. Wziął za żonę Dąbrówkę, córkę księcia czeskiego, Bolesława, która - sama już będąc chrześcijanką - stała się matką chrzestną swojego małżonka i wszystkich jego poddanych.
(...) Chrystianizację Europy - tę oficjalną - ukończył Chrzest Litwy w latach 1386 i 1387, który to za sprawą Błogosławionej naszej Królowej Jadwigi umocnił wcześniejszy o sto lat Chrzest księcia Mendoga. 
Papież Jan Paweł II, Słowianin, syn narodu polskiego czuje, jak głęboko wrastają w glebę historii korzenie, z których on sam - razem z wami wyrasta.
Ile wieków liczy ta mowa Ducha Świętego, którą on dzisiaj sam przemawia i z watykańskiego Wzgórza Świętego Piotra i tutaj, w Gnieźnie ze Wzgórza Lecha i w Krakowie z wyżyn Wawelu.
Ten Papież - świadek Chrystusa, miłośnik Jego Krzyża i Zmartwychwstania - przychodzi dziś na to miejsce, aby dać świadectwo Chrystusowi żyjącemu w duszy jego własnego narodu, Chrystusowi żyjącemu w duszach narodów, które kiedyś przyjęły Go jako Drogę, Prawdę 
i Życie. Przychodzi więc wasz rodak - Papież - aby wobec całego Kościoła, Europy i świata mówić o tych, często zapomnianych, narodach i ludach.
Przychodzi wołać wołaniem wielkim! Przychodzi ukazywać te drogi, które - na różny sposób - prowadzą z powrotem w stronę Wieczernika Zielonych Świąt, w stronę Krzyża 
i Zmartwychwstania!
Przychodzi wszystkie te narody i ludy - wraz ze swoim własnym - przygarnąć do serca Kościoła, do Serca Matki Kościoła, której ufa bezgranicznie! (...)
"Niech Chwała Pańska trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł Swoich!
Niech Chwała Pańska trwa na wieki,
niech miła Mu będzie pieśń nasza!" (Ps 104 [103] 31. 34)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz